Synd att jag inte har några snygga gummistövlar. Verkar ju vara det enda som fungerar i detta väder.
I morse var första morgonen denna vecka som vi kunde äta frukost tillsammans hela familjen. Theo var nöjd med att pappa och mamma var hemma och dessutom fick han blåbär i yoghurten.
Igår på Grand Hotel var det mycket trevligt. Jag blev dessutom kvar till sist tillsammans med några VD:ar. Jag har nu ett antal mail och samtal att göra för att följa upp en del av diskussionerna. Hann med allt från modetips till idéer om äldreomsorgen så det var minst sagt en bred blandning av samtalsämnen.
Läser idag att avståndet mellan Alliansen och det rödgröna experimentet minskar. Det kommer att bli en jämn kamp inför valet i september. Jag är helt övertygad om att många kommer att ta avstånd från de rödgröna bl a när det blir uppenbart att Lars Ohly och Peter Eriksson i så fall ska bli ministrar. Vilken ministerpost får Ohly? Utrikesminister? Finansminister? Skolminister? Justitieminister? Otänkbart!
























Skriv kommentar:
Antal kommentarer: 0