Alkohol kallas ibland ett socialt glidmedel och nu har forskare kunnat bekräfta att vi faktiskt får lättare att umgås med lite sprit i kroppen.
Resultatet av den nya alkoholstudien, som utfördes vid University of Pittsburgh, är knappast någon överraskning. När forskarna delade upp personer i olika grupper, varav vissa grupper serverades alkoholfria drycker medan andra fick vodka med tranbärsjuice, var personerna i de alkoholdrickande grupperna betydligt mer sociala.
Jämfört med grupperna som bara drack juice pratade vodkadrickarna längre tid med varandra, tyckte bättre om varandra, trivdes i gruppen, log oftare och diskuterade mer intensivt.
Givetvis får man inte glömma att alkohol också har många negativa konsekvenser i sociala sammanhang. De kan också göra oss mer aggressiva och våldsamma, risktagande och omdömeslösa.