VÄLKOMMEN TILL NORDENS STÖRSTA SKÖNHETSSAJT

Arkiv 2010
Arkiv 2009
Arkiv 2008
Mest lästa
Mest
kommenterade
Senaste inläggen
Stjärnbloggare
Senast uppdaterade
8
Postad 2010-02-08 10:52 av Niclas Rahm
Visningar: 67011 Kommentarer: 8

Är det en myt att man ska dricka 3 liter vatten om dagen? Någon som vet? Ska man dricka mer om man tränar också, ännu mer när det är sommar, någon som vet? Och vad exakt är det vattnet gör?

 

 



Skriv kommentar:

Namn:

Epost:

Url:

Kontrollkod:
jivU31
Kommentar:



Antal kommentarer: 8
#8 Emelie 2010-02-23 21:43:28
Jag tränar ganska mycket (4-5 ggr/vecka) och har i hela mitt liv varit dålig på att dricka just vatten. Läste en jätteintressant artikel om att vatten har enorm stor påverkan på metabolismen. Skärpte till mig och har nu betydligt mindre problem med att hålla mig på en jämn vikt. Jag äter ca 1200-1500 kalorier om dagen beroende på näringsdensiteten i maten och alrig mer än 450 kalorier per måltid. Detta i kombination med träning gör att intaget av vatten blir ganska naturligt.
#7 Elle Bellebi 2010-02-10 22:49:49
# liter är för mkt jobbar i sjukvården och man kan absolut bli övervätskad. 1-2 liter beroende på vad man gör såklart, svettas du mkt, bastar så får du dricka mera eftersom kroppen då förlorar en hel del vätska men har du en vanlig dag så ska 1-2 liter räcka, sen ska du ju inte gå törstig. Dricker du mkt kaffe eller te så är det ju vätskedrivande. Men en normalt fungerande person behöver sällan tänka på vad han/hon dricker, det brukar regleras normalt. vet man med sig att man är dålig på att dricka och ofta har ont i huvudet så kan det vara bra att ha en vatten flaska med sig. Men de flesta äter och dricker när de blir hungriga och törstiga och mig veteligen är det väldigt få personer som har dött av uttorkning i Sverige. Möjligtvis att man kankse får lite ont i huvudet då.. ;o) sunt förnuft brukar räcka ganska långt// Mvh Elle

improveme.se/elle78
#6 Nadia Gadaan 2010-02-09 21:39:34
Ingen myt alls, Water is GOOD ;) hahah (Y)

improveme.se/NadiiaGadaan
#5 Julia 2010-02-09 21:33:29
Det är bra att dricka mellan 1-2 liter varje dag. Men i vår mat finns ibland redan tillräckligt med vatten. Dricker vi då för mycket vatten vid sidan om kan det istället orsaka vattenförgiftning i kroppen. Fast det har egentligen inte med själva mängden vatten att göra, utan att den åker ut i övriga kroppsvätskan. Detta orsakar rubbning i elektrolytbalansen, vilket är i samma klass som värmeslag. Så du behöver inte dricka mycket vatten. Dricker du mycket vatten ska du även tänka på saltintaget, som kan hjälpa till att hålla vattnet på plats. Mycket vatten = mer salt.

metrobloggen.se/sskfreak
#4 n 2010-02-09 00:24:48
Ingen myt, stämmer det Mariah säger. Man ska absolut INTE vänta tills man är törstig för då är kroppen redan på väg mot uttorkning =)
#3 caroline hansson 2010-02-08 22:56:31
Vattnet transporterar även ut slaggprodukter som finns i kroppen och gör hyn fräschare, klarare och mindre torr!:)
#2 Annika S 2010-02-08 12:20:49
Vad jag har hört så är det en myt att man ska dricka flera liter vatten om dagen, i stället ska man dricka när man är törstig, kroppen säger till när den behöver vatten, tränar man däremot ska man dricka mer, men för mycket vatten kan även vara skadligt för kroppen.

improveme.se/AnnikaS
#1 Mariah 2010-02-08 11:01:28
Är ledsen att behöva säga det men mycket vatten ska du dricka om dagarna. 1-2 liter om du inte tränar regelbundet och ca 3 liter om du tränar!! Du måste dricka vatten för att kompensera det du förlorar under dagen!! Det är därför det är så viktigt att dricka vatten när det är varmt ute..inget vatten leder till svimningskänslor, illamående, trötthet och annat!

Så det är icke någon myt:)

kram// mariah
1
 
Logga in på improveme.se
SENASTE NYTT
MÄNNENS TOPP TIO-KVINNOR
INTERVJU MED OSKAR LINNROS
VÄLTRÄNADE BRITNEY PÅ STANDEN
"JAG HAR VARIT OANSVARIG"
SÅ FIXAR HON KROPPEN
GYNNING OM SITT NYA LIV
SIMPSON OM KURVOR
SÅ HÅLLER HON SIG SMAL
HEIDI MONTAG ÄR OROLIG
KIMS SKÖNHETSRUTINER
HILARY DUFFS KOM-I-FORM-KNEP
INTERVJU MED DOLPH LUNDGREN
HURLEY FÖRSVARAR SIG
STJÄRNAN BLIR ALLT TUNNARE
KÄNNER NI IGEN HONOM?
9 SEXIGA BLONDINER
BLIR SNYGGA I SÖMNEN
GULDKNAPPEN 2010
REBECCA SOM KAMPANJMODELL
HADE FEL EXTENSIONS